Rekuperatory jako element wentylacji w nowoczesnym budownictwie

Search:

Jeśli zamierzamy kupić mieszkanie, nie warto sugerować się jedynie jego ceną. Niski koszt ich zakupu to oczywiście duży plus dla kupującego, ale dobrze jest się zastanowić, co za tą okazyjną ceną stoi.

Rzadko bowiem okazja tańszego zakupu jest wynikiem dobrej woli dewelopera, chyba, że chce on być bardziej konkurencyjnym na rynku i zachęcić pierwszych klientów. Często niska cena mieszkania wiąże się z jawnymi bądź ukrytymi mankamentami mieszkania, które mogą sprawić, że komfort przebywania w nim znacząco się zmniejszy.

Wpływ na obniżenie ceny mieszkania, w porównaniu do innych, o podobnym metrażu, może mieć nieciekawa lokalizacja, słabe połączenie komunikacyjne, brak dostępu do sklepów, aptek, duża odległość od przedszkoli, szkół. Cena może być też uzależniona od udogodnień dostępnych w mieszkaniu.

Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera, warto wcześniej dowiedzieć się czegoś o całej inwestycji, gdyż jakość budowy ma proste przełożenie na nasze późniejsze opłaty za mieszkanie.

Taki wpływ ma choćby szczelność budynku - im lepsza, tym większa jest możliwość oszczędzania na zużywaniu energii. Nie trzeba więc podkręcać ogrzewania, gdyż ciepło bez trudu utrzymuje się w mieszkaniu.

Uciekanie ciepła spowodowane jest często otwieraniem okien. Teoretycznie, nie powinniśmy tego robić, gdyż zużywamy wówczas niepotrzebnie duże ilości energii. Jednak niemniej ważna niż dobre ogrzewanie, jest też skuteczna wentylacja. W budynkach starego typu otwarcie okna jest jedyną możliwością doprowadzenia strumienia świeżego powietrza. W nowoczesnych budynkach coraz częściej funkcjonuje wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, która pozwala na swobodną wymianę krążącego w pomieszczeniach powietrza, bez konieczności otwierania okien.

Warto więc spytać dewelopera, czy oferowane przez niego mieszkanie ma dostęp do wentylacji mechanicznej. Dobrze jest też dopytać, czy zainstalowana wentylacja wyposażona jest w rekuperatory, umożliwiające odzysk ciepła.

Jeśli uzyskamy odpowiedź twierdzącą, możemy mieć pewność, że komfort mieszkania będzie znacznie większy. Rekuperatory pozwalają na zmniejszenie zużycia energii, co realnie przekłada się na wysokość opłat za prąd. Można je montować zarówno na osiedlach mieszkaniowych, jak i w domach jednorodzinnych.

Rekuperatory są też podstawą wentylacji w wielkopowierzchniowych budynkach, bez trudu spotkać je możemy w biurowcach, centrach handlowych czy obiektach sportowych, choć ich zauważenie na pierwszy rzut oka wcale nie musi być rzeczą prostą.

Dawniej rekuperatory montowano, podłączając je do kanałów wentylacyjnych. Dziś urządzenia te pracują bezkanałowo, dlatego, ze względu na oszczędność dostępnej przestrzeni, montuje się je na przykład pod sufitem lub na dachach.

Mieszkania oferowane przez deweloperów w większości wyposażane są już właśnie w rekuperatory bezkanałowe. Takie urządzenia, oprócz odzysku ciepła, umożliwiają nawilżanie powietrza.

Nie szpecą przestrzeni, gdyż mają nowoczesne kształty, małe rozmiary przy dużej wydajności. Im większa jest powierzchnia, tym większej mocy wymagamy od urządzenia. Montować rekuperatory możemy w mieszkaniach także samodzielnie, choć zawsze jest to duży wydatek. Te bezkanałowe są tańsze w montażu, dlatego też dominują przy wyborze systemów wentylacji mechanicznej.