Właściciele mieszkań w blokach, podlegających administracji spółdzielni nie muszą się martwic o to, w jaki sposób do ich domów dostarczona zostanie ciepła woda użytkowa. Poza sporadycznie występującymi awariami, na ogół woda podgrzana bez przeszkód dociera do wszystkich mieszkań tuż po odkręceniu kurka z ciepłą wodą w mieszkaniu.
W nieco trudniejszej sytuacji są właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań w kamienicach, gdzie ciepła woda nie jest podgrzewana, podobnie jak nie jest zapewniane ciepło w sezonie grzewczym. W przypadku chęci ogrzania zarówno wody, jak i powietrza, należy się o to zatroszczyć samemu. To skłania właścicieli domów do poszukiwania takich rozwiązań, które nie tylko będą skuteczne i wydajne, lecz także - dodatkowo - oszczędne.
Jeśli chodzi o ogrzewanie powietrza - tu do wyboru jest wiele rozwiązań. Jedne są tańsze, inne droższe. Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb właścicieli i funduszy, jakimi dysponują.
Ostatnimi czasy, w kwestii ogrzewania powietrza, dużą popularnością cieszyć się zaczynają systemy wentylacyjne z zamontowanym rekuperatorem, który posiada wymiennik ciepła. Dzięki rekuperatorom możliwy jest odzysk ciepła,a tym samym mniejsze zużycie energii.
Zamontowanie systemu wentylacyjnego wyposażonego w rekuperatory to świetne rozwiązanie zarówno latem, jak i zimą. W okresie letnim wentylacja może zapewniać nam dopływ chłodniejszego powietrza, w okresie jesienno-zimowym natomiast pozwoli na dostarczanie ogrzanego powietrza, w przypadku którego ciepło zostało odzyskane dzięki wymiennikowi ciepła zamontowanemu w rekuperatorze.
Należy przy tym pamiętać o tym, ze im większa jest powierzchnia wymiennika ciepła, tym możliwy będzie większy odzysk, a tym samym większe oszczędności. Takie rozwiązanie warto więc przemyśleć.
Wracając do tematu ogrzewania wody, najpopularniejszym urządzeniem do tego wykorzystywanym są bojlery. Bojler to rodzaj urządzenia, które odpowiada za podgrzanie wody. Aby mieć dostęp do takiej podgrzanej wody, należy bojler włączyć na kilkanaście minut przed planowanym korzystaniem z ciepłej wody.
Bojler bowiem potrzebuje trochę czasu, by wodę ogrzać. Nie ma więc mowy o tym, że będziemy mogli od razu korzystać z dużej ilości ciepłej wody, jeśli wcześniej nie załączymy bojlera. Planując ciepłą kąpiel należy więc pamiętać o tym, by bojler uruchomić.
Takie rozwiązanie ma liczne wady. Podstawową jest to, że nie mamy możliwości natychmiastowego korzystania z podgrzewanej wody. Kolejną niedogodnością jest to, że bojler ogrzewa tylko określoną ilość wody. Po jej zużyciu znów trzeba odczekać, aż kolejna partia wody zostanie nagrzana.
Z jednej więc strony jest to sposób na oszczędności. Mając bowiem świadomość tego, że kilka osób będzie chciało skorzystać z ciepłej kąpieli, będziemy ograniczać zużycie ciepłej wody, aby wystarczyło jej dla wszystkich. Możliwe są więc oszczędności na poziomie zużycia wody.
Oszczędzić w ten sposób można także energię, bo bojler pobiera ją tylko do czasu, kiedy jest włączony. Z chwilą, kiedy wyłączymy urządzenie, woda przestanie być podgrzewana. Nie będzie pobierana również energia.
Z drugiej strony trudno jest mówić o komforcie dostępu do ciepłej wody, jeśli jej ilość jest ograniczona pojemnością bojlera. Oczywiście, można zainwestować w bojlery o większej pojemności, tu jednak trzeba się liczyć z dużymi kosztami za zakup takiego urządzenia. Bojlery o dużej pojemności sprawdzają się tylko tam, gdzie zużycie ciepłej wody w krótkim czasie będzie naprawdę duże.